The Student News Site of Tarrant County College

The Collegian

The Student News Site of Tarrant County College

The Collegian

The Student News Site of Tarrant County College

The Collegian

Student Achievement Awards 2013

NE CAMPUS

Business and Social Sciences

Annissa Mosher

Business and Accounting

Alicia Gunn

Education, Child 

Development

Elleyanna Huizenga

Government, Economics,

Paralegal Studies 

Christopher Alter

James Eckert

Annissa Mosher

Mark Scannell

Elyssa Specht

History, Philosophy 

Christopher Alter

Evah Del Bosque-Gonzales

Annissa Mosher

Maria Morales

Kacey Parkinson

Psychology, Sociology, 

Mental Health 

Ashley Magers

Rachel Maize

Linda Milburn

 

Humanities

Sarah Weaver

Art

Stewart Bogle

Katharine Freyaldenhoven

Chase White

Communication Arts

Hyun Jung Chang

Brian Parramore

Brittany Walker

English, Reading

Hannah Bradley

Susann Harding

Mary Hecko

Suzanne Kittrix

Annissa Mosher

Dan Walton

Sarah Weaver

LaNia Wright

Music

Sarah Collier

Alexander Gillen

World Languages

Tawna Boaz

Nitza Gomez

 

Science, Technology 

Shane Simms

Health, Physical Education

Caleb Metcalfe

Life Sciences

Austin Burkhart

Alexandria Davis

Pat Faulkner

Caleb Meador

Michael Sibley

Mathematics

Christopher Alter

Samuel Fatzinger

Shane Simms

Physical Sciences

Christopher Alter

Alexandria Davis

Susann Harding

Cole Lyle

Caleb Meador

Wade Nedderman

Kieu Pham

 

 

NW CAMPUS

 

Academic Foundations

Michael Robertson

Elizabeth Shannon

Aviation

Ian LaVigne

Travis Bekkelund

Behavioral Science

Stacia Dancer

Daniel Schrupp

Biology

Ashley Autrey Amber Richardson

Business

Kimberlee Girouard

Caleb Barlow

Chemistry, Geology, Physics

Matthew Wilson

Maria Frias

Communications

Cameron Goebel

Katherine Weinmann

Computer Science

Wahiba Belakoua

Jason Byrd

Tracy Freeman

William Taylor

English

Jonna Jones

Carolyn Maradiaga

Geography, Humanities, 

Philosophy

Ethan Cruse

Sarah Duncan

History

Tara Langford

Beau Purdom

Management

Kyle Boose

Jonathan Assani

John Andress

Bradley Blassingame

Mathematics

Stephanie Matteson

Crystal Corbin

Heather Hunter

Performing Arts

Candace Turner

Physical, Health Education

Mary Clark

Fernando Oviedo 

Public Services Institute

Shelia Sanchez

Jaquita Ferrell

Student Activities

Selah Medlin

Chyna Elias

Visual Arts

Zachary Freeman

 

 

 

SOUTH CAMPUS

 

BEHAVIORAL, SOCIAL SCIENCES

Education 

Melanie Kroelinger

Philosophy 

Deveon Tunnell

Physical Education

Jeanette Vasquez

Psychology  

Tandranika Johnson

Social Sciences

   Government

Sarah Collins

   History

Lori King Nelson

Sociology 

Marisol Hernandez

TCC Visions Unlimited

Arthur Wimberly

Women in New Roles 

Terry L. Ephraim

 

MATHEMATICS, 

NATURAL SCIENCES 

Biological Sciences

Michelle Hodson

Physical Sciences 

Nathanael C. Hughes

Mathematics 

Kaelin James Cook Powell

HUMANITIES 

Academic Foundations

   Reading Techniques

Figen Gundogdu

   Writing Techniques

Katie Bayliss

   STSC

   Julie Upton-Lawson

Language Arts

   French

   Maria Fernanda Gonzalez

   Spanish 

Tina Bird-Gomez

   Speech 

Joe Dale

English 

Pamela (Pam) James

Fine Arts:

   Art 

Catherine Leuthe

   Dance 

Daniela Saenz

Drama 

Tommie L. Cooks

   Film

Jamo Jagoyi

   Music

Ramon Scott Osborn

 

BUSINESS, TECHNOLOGY

Accounting, Office 

Administration     

Accounting

   Trang Church

   Office Administration 

Susan Davis

Business, Economics, 

Management, Marketing

   Business

Kimberly McLean

Management 

   Sarah Mowery

Computer Science,

Information Technology

Barry Harper

Electronics, Engineering,

Manufacturing Technology

   CAD, Design Technology

Gabriel Figueroa

   Electronics Technology

Ryan Pruitt  

   Welding Technology

   Parker Kyle Ellis

Heating, Air Conditioning, 

Refrigeration Technology

Eric Dockery

Automotive

Mauricio Cisneros

 

SE CAMPUS

 

BUSINESS, TECHNOLOGY

Business

   Business Accounting

Filip Ciric

   Business Management

Rabun Hardy

Culinary Arts, Dietetics,  

Hospitality 

   Culinary

Jennifer Kostal

   Dietetics

Rebecca Poston

   Hospitality 

Melissa Jones

Computer Science and Information Technology

   Computer Science 

Laurie Gleaves

Technology

   Architecture

Tristin Darland

Construction

Jonathan Anderson

   Engineering

Juan Davila

 

HUMANITIES

Behavioral, Social Sciences 

   Philosophy

Naksatou Diaby

   Psychology

Tai La

   Sociology

Erin Taylor

Global Studies

   History

Caleb Hinojos

Government, World 

Languages

   Government

Yanique Phillips

   Spanish

Robert Lynch

 

LIBERAL ARTS

English and Communications          

   American Literature

Eric Snapp

English Composition

Jennifer Vargas

Academic Foundations and Developmental Reading

   ESOL

Quang Ngo

   Reading 

Christina Williams

   STSC

Ryan Akinyemi

Fine Arts

   Art

Stephanie Coria

   Dance

Courtney Self

   Music 

John McCormick

Speech, Drama

   Speech Contest Winner

Coleman Mayhall

   Drama

Nathaniel (Nate) Davis

   Excellence In Play Writing

James Milligan

for “One Mark Off”

 

MATHEMATICS, 

SCIENCES

Health, Physical Education

   HPE

Javerick Same

Life Sciences

   Biology

Keaton L. Sturm

Mathematics/Physics

   Developmental Mathematics

Jeanette Marrero

   Mathematics

Amir Laylaz

Physical Sciences

   Geology

Madiina Ssali

 

CONTINUING EDUCATION

ESL ((C.A.F.E. Iglesia)

Gloria McGraw

GED (at C.A.F.E. Iglesia)

Brandon C. Johnson

Daniella Cucci

Nancy Vega

GED (on SE Campus)

Trevor D. Taylor

Jose A. Tostado

 

DUAL CREDIT

Arlington ISD

Dakota Walker

Mansfield ISD

Nickolas G. Gross

Mansfield ISD

Preston Yale

 

 

TR Campus

 

MATHEMATICS, SCIENCE

Angelita Martinez

Mathematics

Baylor Brock

Computer Science

Samuel “Jo” Campbell

Psychology, Sociology, 

Anthropology

Maria Diaz

Business, Economics, 

Marketing

Stephanie Giovanni

Life Science

Yvette Villarreal

Physical Science

Alison Kouba

 

HUMANITIES

Wendi Yoder

English, Language Acquisition

Cody Scogin

Composition, Literature

Hana Jaafari

Art

Canh Tiet

Drama

Katie Hurrell

Sign Language Interpreting

Rachel Langston

History, Government, 

Philosophy

Joshua Russell

 

HEALTH PROFESSIONS

Nursing

Maryam Moradi

Surgical Technology

Michelle Pannell

Radiologic Technology

Kloey Mui Voong

Respiratory Care

Michael Feinauer

Physical Therapist Assistant

Joy Havner

Long Term Care 

Administration

Terry Fuller

Health Information 

Technology

Patricia Neilson

Academic Enrichment 

Program

Antwonette Simpson

Trent Belcher

Medical Coding

Michelle Gagnon

Central Sterile Processing

Daniel M. Hinojos

Ophthalmic Assistant

Leslie Torres

English as a Second Language

Karina Ramirez

Lu Gao

Jiang Liyao

Grisell Mosqueda

General Education 

Development

Andrea Gonzalez

President’s Award Excellence in Student Leadership

Chani Neff

Emerging Leader

Kinga Forsyth

Service

Laurel Whitsett

Leadership Development 

Center: All Star of the Year

Clinton Smith

Donate to The Collegian

Your donation will support the student journalists of Tarrant County College. Your contribution will allow us to purchase equipment and cover our annual website hosting costs.

More to Discover
Donate to The Collegian