The Student News Site of Tarrant County College

The Collegian

The Student News Site of Tarrant County College

The Collegian

The Student News Site of Tarrant County College

The Collegian

Student Achievement Awards 2011

NE CAMPUS

 

BUSINESS/SOCIAL 

SCIENCES DIVISION 

Briana Ringgold

Business

Linia Bernardy

Amy Booker

Jessica Goode

Catherine Schneider

Tammi Swinney

Debby Scott

Education/Child 

Development

Tishamea Smith

Tin Thwair

Government/Economics/Paralegal Studies

Tolli Macalik

Brenda Mueller

Albert Rivera

Travis Rode

Meghan Taylor

History/Philosophy

Krista Buck

Ben Herr

Briana Ringgold

Brigitta VandenHoek

Adam Vera

Psychology/ Sociology/ 

Mental Health

Tyreesh Browning

Mia Hudson

Sofia Khan

 

HUMANITIES DIVISION

Ariana Vieira

Art

Sonya Dehlin

Kenneth McGee

James Riojas

Communication Arts 

Joseph Capps

Khiara Davis

Priscilla Hatcher

Patrick Howard

English and Reading 

Jordan Busekrus

Dominique Castaneda

Karen Christensen

Sofia Khan

Ryan Krolick

LaDawn Morgan

Garrett Schooling

Jacqueline Steil

Matthew Stith

Sarah Swofford

Music

Estela da Costa

Daan Kim

World Languages 

Ariana Vieira

Meredith Nivens

 

SCIENCE/TECHNOLOGY DIVISION 

Jeffrey Seelinger

Computer Science 

Christopher Hall

Shannon Sukhewatna

Health/Physical Education 

William McManus

Health Sciences 

Maria Abedkhalil

Holly Baker

Chelsea Sellke

Life Sciences

Chris Selah

Mathematics

Ryan Daussat

Hyoungil Kim

Bipul Pandey

Aaron Pope

Stephanie Schroeder

Danielle Vera

Physical Sciences 

Jeffrey Seelinger

 

NW CAMPUS

 

BUSINESS/TECHNOLOGY/

TRANSPORTATION 

DIVISION

Aviation Maintenance

Carl Lusty-Wallis

Allison Hoyt

Business

Mia Easley

Brandt Brownlee

Computer Science/Office Administration

Juan Figueroa

Brian Daniels

Elvis Martinez

Elizabeth Lugo

Marketing/Management

Jacinda Jones

Karolyn Hernandez

Sakura Noritsune

Benjamin Shaw

 

HUMANITIES DIVISION

Communications

Harris Buchanan

Developmental Studies

Tomica Smith

Amy Jacobs

English

Mary Timm

Swarnima Chaudary

Geography/Humanities/

Philosophy

Jason Rossorelli

Meagan Wilson

Performing Arts

Michelle Becerra

Visual Arts

Sophia Ceballos

 

MATHEMATICS/

SCIENCES DIVISION

Biology

Jennifer Hines

Amanda Jurosek

Kira Tillman

Chemistry/Geology/Physics

Lucinda Govea

Leslie Donnell

Mathematics

Nadim Giotis

Sasenka Kukolj

Kineta Talladino

Sharon Palmer

Physical Education/Dance

Kenneth Cody

Kayla Talladino

 

PUBLIC SERVICES/

SOCIAL/BEHAVIORAL 

SCIENCES DIVISION

Behavioral Sciences

Cody Mullings

Carolyn Nunn

Government

Donna Christy

History

Paul Koester

Patrick Mendoza

 

STUDENT SERVICES

Jorge Cifuentes

Cecilia Garcia

Aaron Runnerstrom

 

SOUTH CAMPUS

 

BUSINESS/

MATHEMATICS DIVISION

Accounting 

Lisa Neely

Office Administration 

Norma Herrera

Business 

Michael Smith Management

Thelma Harrison

Marketing

Michael King

Computer Science/

Information Technology

Marshal Clough

Mathematics

Angela Schumacher

 

HEALTH/NATURAL 

SCIENCES DIVISION

Biological Sciences 

Khazama Hafeez

Health/Physical Education 

Michael Mendelsohn

Nursing

Elizabeth Lamm

Physical Sciences

Sarah Blakeney

 

HUMANITIES DIVISION

Developmental Writing

Karl Lee

French 

Brian Duke

Pathways/Voyages in Education 

Jonnitha Spriggins

Spanish 

Jonathan Korzenewski

Speech

Dana Lara

Education

Autumn Field

Philosophy

Martin Myers

Transitions to College 

Success

Tandranika Johnson

English

Whitney Penry

Art 

Laura Smith

Drama

Wesley Harris

Film 

Dalila Guerrero

Music

Pearl Reyna-Molina

 

TECHNOLOGY/

BEHAVIORAL/SOCIAL SCIENCES DIVISION

Automotive Service 

Technology

Cody Sarmiento

Computer-Aided Drafting Design Technology 

Mark Milburn

Electronics Technology

Jeff Dowlen

Heating, Air Conditioning/Refrigeration Technology

Bill Sanders

Welding Technology

Jason Salinas

Geography

Garrett Clothier         

Government

Zinna Butcher

History

Alexis Lohse

TCC Visions Unlimited

LaDoris Pope

Women in New Roles

Cynthia Cooke

 

CONTINUING EDUCATION SERVICES

Willie Williams

 

SE CAMPUS

 

BUSINESS/TECHNOLOGY DIVISION

Principles of Managerial 

Accounting

Jaritza Encarnacion

Principles of Marketing

Anjuanette Crowder

Business Mathematics

Susan Diane Wilkerson

Communication in 

Management

Susan Davis

Business Principles

Latarsha Smith

Basic Food Preparation

Dorothy Price-Florence

International Cuisine

Jessica Weaks

Intermediate Food 

Preparation

Kathryn Howard

Fundamentals of Baking

Aleisha Utterback

Advanced Pastry

Victoria Molinets

Personnel Supervision in Dietetics

Allison Rener

Medical Nutrition Therapy I

Elena Hannush

Medical Nutrition Therapy III

Monika Star

Dietetics Clinical Practicum

Teresa Green

Nutrition and Diet Therapy

Lidia Lopez

Principles of Macroeconomics

Malcolm Laws

Principles of Microeconomics

Evan Moss

Purchasing for Hospitality Operations

Shakina Johnson

Customer Service and Sales

Deborah Honea

Special Events Design

Sandra Jackson

Exposition and Trade Show Operations

Michelle Brown

Architectural History I

Wesam Al-Badwi

Architectural History II

Charlotte Ahearn

Architectural Design II – Commercial

Francisco Ramirez

Introduction to Architecture

Thomas Geeslin

Architectural Freehand Drawing

David Patterson

Architectural Technology I

Patricia Dowell

Architectural Technology II

Sara Flores

Construction Estimating I

Joshua D. Barnes

Construction Estimating II

Jonathan Anderson

Construction Management 1

John Calvin Ballard

Construction Management II

Curtis Nagel

Construction Codes and Inspection

Alex Gonzalez

Construction Methods and Materials

Jared George

Engineering Graphics

Thair Alabaidi

Dynamics

Michael Youssef

Green Building

Curtis Nagel

Introduction to Surveying

Jennifer Dell

Soils and Foundations

Derek Stokely

 

HUMANITIES DIVISION

Ethics

Zachary Shepherd

Introduction to Philosophy

Monique Patterson

Introduction to Social Work

Carrie Mathews

Introduction to Sociology

Ryan Pigg

Contemporary Social Problems

Yesenia Almanza Lopez

Introduction to Criminology

Karrie Mitchell

Texas State and Local Government

Eric Davila

United States Government

Holli Jetsel

U. S. History to 1876

Sharon Morris

U. S. History since 1876

Asia Thomas

Elementary French II

Lillian “Grace” Holcomb

Elementary Spanish I

Erin Whitaker

Elementary Spanish II

Traci Smith

Intermediate Spanish I

Joshua Coleman

Intermediate Spanish II

Katlyn A. Moore

 

LIBERAL ARTS DIVISION

American Literature II

Charles Jones

British Literature to 1650

Courtney Sloan

Composition I

Kim-uyen Tran-the

English Composition II

Jane Kariuki

Oral Communication 2

Angela Chavez

World Literature I

Janekka Colbert

World Literature since 1650

Hannah McDonald

Writing and Grammar I

Parvin Javidnezhad

Art Appreciation

James Phillips

Design I

Yiel Delos Reyes

Digital Art I

Jovany Mejias-Negron

Music Theatre Workshop

Nicholas Levingston

Painting I

Jessica Calley

Painting II

Phuong Bui

 

MATHEMATICS/SCIENCE 

DIVISION

Anatomy and Physiology II

Grace E. Moncibaiz

General Biology for Science Majors I

Zia Flossman

General Biology for Science Majors II

Ben Watson

General College Biology II

Ezell Clark

Microbiology

Amanda Patterson

Aerobic Dance

Brandy Pollard

Aerobic Fitness

Suzanne Baker

Concepts of Physical Activity

Hanah Mukiri

Concepts of Lifetime 

Wellness

Zeina Adi

Conditioning – Beginning

Mary Gressett

Golf

Stanley Miller

Pilates – Beginning

Liliane “Lily” Chaves

Pilates – Intermediate

Yen Pham

Yoga – Beginning

Robert Doucette

Yoga – Intermediate

Khawla Alhwail

Step Aerobics

Victoria Thomas

Tennis

Cuong Pham

Walk/Jog

Evelyn Lambert

Weight Training

Alyxandra Crawford

PreAlgebra

Rena Leggett

Beginning Algebra

Maysoun Alnessr

Intermediate Algebra

Clarence Jackson

College Algebra

Sharon Morris

College Algebra/Business 

Applications

Alyssa Austin

Mathematics of Business Analysis

Abby Aubrey

Foundations of Math/Teach I

Brian J. Fulcher

Foundations of Math/Teach II

Carol R. Shores

Calculus I

Ayobola Fagbola

Calculus II

Matthew B. Lutz

College Physics I

An Ho

College Physics II

Michelle Anderson

University Physics I

Sarah Blakeney

University Physics II

Phu Nguyen

Statistics

Hanna Chang

Trigonometry

Madison Pickrell

Essentials of General and Biological Chemistry

Elizabeth Villaire

General Chemistry I

Jessica Stone

Organic Chemistry I

Trang Quach

Organic Chemistry II

Phu Nguyen

General Geology I

Pamela Luyo

Environmental Geology

Manal Alturk

 

TR CAMPUS

 

HUMANITIES DIVISION

Melissa Green

English/Language Acquisition

Alan Villafana

Communications/Fine Arts

Damon Latham

Sign Language Interpreting

Karamee English

History/Government/

Philosophy

Jessica Hoover

 

MATHEMATICS/SCIENCE DIVISION

Noelia  Valadez

Math/Computer Science

Julianne Patricia Walker

Psychology/Sociology/

Anthropology

Summer Semmons

Business/Economics/

Marketing

Monica Garcia

Science/Physical Education

Kaylee Barrera

 

CONTINUING EDUCATION

ESL

Hortencia Luna

GED

Elvys Agreda

OA

Hayley Vandergast

 

STUDENT SERVICES

Outstanding Student Worker

Michael Gardner

President’s Award 

for Excellence 

in Student Leadership

Miles Martin

Emerging Leader

Jeffrey Hebert

Service

Angela Moody

Donate to The Collegian

Your donation will support the student journalists of Tarrant County College. Your contribution will allow us to purchase equipment and cover our annual website hosting costs.

More to Discover
Donate to The Collegian