The Student News Site of Tarrant County College

The Collegian

The Student News Site of Tarrant County College

The Collegian

The Student News Site of Tarrant County College

The Collegian

Student Achievement Awards 2016

NE CAMPUS

Business and Social Sciences

Jennifer Talkington

Business and Accounting

Jared Archer

Emily Hopkins

Caleb Karlovich

Grayson Mask

Rebecca Reyes

Ashley Turner

Government, Economics,

Paralegal Studies 

Elishia Barnett

Jack Burgess

Emily Hopkins

Manav Lamichhane

Quynh Nguyen

Rebekah Rodriguez

Jennifer Talkington

William Wallace

History, Philosophy 

Jack Burgess

Elier Gonzalez

Emily Hopkins

Manav Lamichhane

Psychology, Sociology, 

Mental Health 

Elishia Barnett

Jack Burgess

Emily Hopkins

Quynh Nguyen

Rebekah Rodriguez

Jennifer Talkington

Humanities

Jack Burgess

Art

Lea Shannon Brewer

Jack Burgess

Debra Rood

William Wallace

Communication Arts

Elishia Barnett

Jack Burgess

Elier Gonzalez

Manav Lamichhane

Quynh Nguyen

Jennifer Talkington

English, Reading

Elishia Barnett

Emily Hopkins

Manav Lamichhane

Christian Maize

Quynh Nguyen-

Lora Pippin

Ashley Turner

Music

Emily Hopkins

World Languages

Elier Gonzalez

Rebecca Reyes

Science,
TechnologY

Manav Lamichhane

Computer Science and

Information Technology

David Keeton

Kinesiology

Sheila Bahlman

Elishia Barnett

Jack Burgess

Elier Gonzalez

Manav Lamichhane

Quynh Nguyen

Health Sciences

Manav Lamichhane

Life Sciences

Christopher Baker

Jack Burgess

Joan Garcia

Manav Lamichhane

Tiffany L. Smith

Jennifer Talkington

Mathematics

Cesar A. Baltazar

Elishia Barnett

Andrea Botero

Joan Garcia

Madeleine Loose

Abigail Manzano

Quynh Nguyen

Lora Pippin

Rebecca Reyes

Victoria Vo

Physical Sciences

Manav Lamichhane

Student Leadership 

Academy

Patty Carlon

Lazaro Colorado

Allyson Davis

Sandy Davis

Donna de Lisser

Emily Hildebrand

Erin Kitching

Jordan Mack

Amanda Martinez

Erick Moore

Rachele Mubanga

Tracy Perrie

Evelyn Portalatin

Sibtain Shah

Christopher Withers

NW CAMPUS

Academic Foundations

Brianna Aguilar

Richard Najera

Aviation

Richard Purnell

Behavioral Science

Julie Lehmann

Laura Foster

Biology

Apryl-Elisha Cornelius

Melinda Bolton

Business/Management

Jared Archer

Rachel Monk

CIE – Criminal Justice

Ciji Montemayor

Chemistry, Geology, 

Physics

Jeremy Baker

Jay Love

Elizabeth Balderas

Moataz Ahmed

Communications

Lauren Rindeikis

Joseph Fischer

Computer Science

James Richardson

Criminal Justice

Kevin Riley

Nora Eller

English

Erika Garza

Kaci McKinnon 

Environmental Technology

Trinity Muur

Elizabeth Van Eyssen

Geography, History

Mai Le

Erika Casillas

Horticulture 

Markus Newhouse

Deidre Mayer

Kinesiology

Hugo Munoz

Rebekah Graham

Mathematics

Katelyn Rizo

Lauren Rhodes

Student Activities

Glenn Connors

Elizabeth Treadaway

Visual and Performing Arts

Seth Dempsey

Lauren Tomlinson

SOUTH CAMPUS

BEHAVIORAL
AND SOCIAL SCIENCES

Ariana Rojas

Behavioral Sciences

Leon Stitt

Social Sciences

Michael Burns

Philosophy, Education and Economics

Ariana Rojas

BUSINESS AND
TECHNOLOGY

Peter Jimenez

Building Systems 

Technology

Peter Jimenez

Mechanical & Industrial Technology

Auda Freemon

Business, Computer Science & Information Technology

Jena Sponsler

 

 

HUMANITIES 

Milad Noori

Language Arts

Chase Terrell

English 

Milad Noori

Fine Arts

Jasmine Ingram  


MATHEMATICS AND  

NATURAL SCIENCES 

Joseph Nnani

Mathematics 

Fadia Salih

Biological Sciences

Joseph Nnani

Physical Sciences

Joseph Carlson

   Geology 

Miranda Ehrgott

Kinesiology

Philippa Renfroe-Machalicek

SE CAMPUS

BUSINESS,
TECHNOLOGY

Business

   Accounting

Eric Grippe

   Business

Casey Dang

Economics

   Charmaine Stewart

Culinary Arts, Dietetics,  

Hospitality 

   Culinary

Nina Azueta

   Dietetics

Hayley Ramsey

   Hospitality 

Jennifer Okoluk
Computer Science, 

Information Technology

   Network Support AAS

   Leo Marquez

   Programming

   Morgan Bloss

   Security

   Matthew Griffith

   Web/Internet Services

Tung Bui

HUMANITIES

Behavioral, Social Sciences 

   Philosophy   

   Norma Valles

   Psychology

Arianna Gomez

   Sociology

Quinn Nguyen

Global Studies

   History

Madison Adams

Government, World 

Languages

   Government

Mohammed Al Aadami

   Spanish

Jordan Biggins

LIBERAL ARTS

English
and Communications          

   World Literature

Catherine Woodworth

English

Reginald McKenzie

Academic Foundations

  ESOL

Paloma Gutierrez

Reading Techniques I

Christian Kopinski

Writing Techniques I

Jazmyne Fayson

Integrated Reading and 

   Writing

Yolanda Padilla

STSC

Becky Sewell

Fine Arts

   Art

Noelle Van Vleet

   Dance

Martha Hernandez

   Music 

Thao Pham

Speech, Drama

   Speech

      Best Informative Speech

Ashley L. Anyasi

      Best Rhetorical 

      Analysis/Conference    

      Presentation

Samuel Barnes

   Drama

Kaitlin McGehee

      Playwriting

Carlos Romero

      Stage Management

Corina Sosa

MATHEMATICS, 

SCIENCES

Kinesiology

Beau Baker

Life Sciences

   Biology

Frida Aranda Sandoval

Mathematics

   Developmental Math

   Rachel Cauley

   Mathematics

   Raghad Safauldeen

Physical Sciences

   Chemistry

Ashley Anyasi

Geology

Samuel Adebayo

Physics

Quinn Nguyen

Engineering

Dylan C. Napier

Cornerstone Honors 

Program

Anisa Avalos

Student Leadership
Academy

Connor Leferink

Hunter Bullock

COMMUNITY AND 

INDUSTRY EDUCATION SERVICES

ESL Program

Fabio E Del Cid Valencia

Autism Program

Peter Quail

Pet and Animal Care

Christopher Bourg

ARLINGTON 

COLLEGIATE HIGH SCHOOL

Student of the Year

Emeli Yanez

TR Campus

MATHEMATICS,
SCIENCE

Abir Arabi

Life Science

Anna Gandara

Physical Science

Eliona Kola

Computer Science

Jose Reyes

Mathematics

Van Thi Thuy Vo

Business, Economics, 

Marketing

Michael Shawn Benton

HUMANITIES

Cong-Bao (CB) Phan

General Psychology

Grace Moreno

Sociology

Fernanda Reyes

Anthropology

Aaron Hodges

Philosophy

Mahlon (Chandler) Miller

Life Span Growth 

and Development

Danielle Hurrigan

English Composition

Shea Fisher

Art

Carol Brown

Drama

Royletta Woodward

Sign Language Interpreting

Lori Jones

American Sign Language

Emma Nesbit

Government

Dmytro Shemaniuk

History

Kassandra Avelar

Speech

Brian Hill

Spanish Intermediate I

Hannah Hallum

Spanish Intermediate II

Bianca Mason

Texas Academy of 

Biomedical Sciences

Alejandra Gomez

Foundations

Esmeralda Rodriguez

Humanities Inspiration

Jashaunte (Te) Mitchiner

ALLIED HEALTH, 

NURSING

Cheri Purkey

Radiologic Technology

Elise Bass

Respiratory Care

Cindy Hart

Long Term Care 

Administration

Penny Baker

Surgical Technology

Barbara Aguero

Physical Therapist 

Assistant

Gage Grady

Health Information 

Technology

Gina Giagni

Excellence in Nursing

Leighann Spence

STUDENT 

DEVELOPMENT

Emerging Leader

Abir Arabi

President’s Award for
Excellence in Student
Leadership

Montana Spencer

Service

Fernanda Reyes

Leadership Development 

Center

   All Star of the Year

Clinton Hyslop

   Executive Class Member    

   of the Year

Candice Wilson

Donate to The Collegian

Your donation will support the student journalists of Tarrant County College. Your contribution will allow us to purchase equipment and cover our annual website hosting costs.

More to Discover
Donate to The Collegian